Kiedy nie należy stosować formoterolu?

Formoterol to lek z grupy długodziałających leków, które pobudzają receptory β2-adrenergiczne. Jest on stosowany w leczeniu astmy i obturacyjnej przewlekłej choroby płuc (POChP). Pobudzenie receptorów adrenergicznych prowadzi do rozkurczu oskrzeli, co ułatwia oddychanie.

W jakich sytuacjach formoterol jest przeciwwskazany?

W przypadku nadwrażliwości na formoterol lub inne substancje pomocnicze zawarte w danym produkcie leczniczym nie powinno się stosować tego leku. Przeciwwskazania związane z nadwrażliwością mogą obejmować wystąpienie reakcji alergicznych takich jak wysypka, świąd, obrzęk twarzy i duszność. Przed rozpoczęciem stosowania formoterolu należy zawsze poinformować lekarza o ewentualnych reakcjach nadwrażliwości na leki, które miały miejsce w przeszłości.

Kiedy należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania formoterolu?

Formoterol, podobnie jak inne długodziałające leki pobudzające receptory β2-adrenergiczne, może paradoksalnie zwiększać ryzyko wystąpienia ciężkich zaostrzeń astmy. Osoby stosujące formoterol powinny uważać na objawy takie jak duszność, świszczący oddech, kaszel i ucisk w klatce piersiowej. Jeśli objawy te nasilają się lub liczba dawek formoterolu potrzebna do złagodzenia objawów wzrasta, należy skonsultować się z lekarzem.
Podczas stosowania formoterolu należy również zachować ostrożność u pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak choroba niedokrwienna serca, zaburzenia rytmu serca, tachyarytmie, niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, guz chromochłonny, nadczynność tarczycy i wydłużenie odstępu QT. W przypadku pacjentów z cukrzycą zaleca się dodatkową kontrolę stężenia glukozy we krwi, ponieważ formoterol może prowadzić do hiperglikemii.
Należy pamiętać, że formoterol nie jest zalecany jako lek pierwszego wyboru w leczeniu astmy. Zazwyczaj jest stosowany jako lek dodatkowy u pacjentów, u których astma nie jest odpowiednio kontrolowana za pomocą wziewnych kortykosteroidów. Każdorazowo należy ocenić, czy pacjent otrzymuje odpowiednie leczenie przeciwzapalne. Leki przeciwzapalne powinny być kontynuowane nawet po rozpoczęciu stosowania formoterolu.
Nie należy również stosować formoterolu u dzieci w wieku do 6 lat. Dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat zaleca się stosowanie preparatu złożonego, zawierającego formoterol i wziewny kortykosteroid, chyba że istnieje konieczność stosowania oddzielnie wziewnego kortykosteroidu i długodziałającego leku pobudzającego receptory β2-adrenergiczne.

Czy można stosować formoterol w czasie ciąży i podczas karmienia piersią?

Ciąża

Dotychczas nie ustalono bezpieczeństwa stosowania formoterolu w okresie ciąży. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że formoterol może powodować poronienia oraz wpływać na przeżywalność i masę urodzeniową potomstwa. W związku z tym, ważne jest unikanie stosowania formoterolu w czasie ciąży, jeśli istnieje dostępność innych bezpieczniejszych leków alternatywnych. Należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym w celu oceny korzyści oraz ryzyka związanego z ewentualnym stosowaniem formoterolu w tym okresie. Należy pamiętać, że podobnie jak inne leki pobudzające receptory β2–adrenergiczne, formoterol może hamować akcję porodową poprzez działanie rozkurczające na mięsień macicy.

Karmienie piersią

Ograniczone dane dotyczą stosowania formoterolu w czasie karmienia piersią. Nie jest znane, czy formoterol przenika do mleka kobiecego, jednak wykryto go w mleku samic szczurów w okresie laktacji. Z tego powodu, kobiety przyjmujące formoterol nie powinny karmić piersią.

Podsumowanie

Formoterol to lek długodziałający stosowany w leczeniu astmy i POChP. Nie należy go stosować, jeśli występuje nadwrażliwość na substancję czynną. Formoterol może zwiększać ryzyko ciężkich zaostrzeń astmy, dlatego należy zachować ostrożność i skonsultować się z lekarzem w przypadku nasilenia objawów. Pacjenci z chorobami układu sercowo-naczyniowego powinni również być ostrożni w stosowaniu formoterolu. Lek nie powinien być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią, jeśli tylko istnieją alternatywne, bezpieczniejsze metody leczenia, ponieważ bezpieczeństwo leku w tych okresach nie zostało jednoznacznie ustalone.

Bibliografia

https//rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/13141/characteristic

Zobacz też:

montelukast.pl

Najnowsze poradniki: